понеділок, 30 січня 2017 р.

Урок-подарунок, урок української мови

27.01.2017
3 клас
Вчитель вищої категорії, вчитель-методист Дергачівського НВК № 1 Камардіна Віта Анатоліївна
Тема уроку. Осмислення ролі правильного вживання прикметників у
                        текстах.
Мета уроку. Систематизувати й закріпити знання учнів про прикметник;
вчити влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні. Розвивати увагу, творче мислення, звязне мовлення, ораторські здібності, память, допитливість. Збагачувати словниковий запас школярів. Виховувати любов до рідного слова,  до природи,  до рідної землі, до людей.
Обладнання: чарівне дерево у лісовій школі; будинки Іменника,  Прикметника й Дієслова; маски Сови, Зайця, Вовка, Білки, Лиса; мікрофон; мультимедійна презентація, ілюстрації квітів, таблиця з алгоритмом створення сенкану, аркуші з загадками та зоровим диктантом, запис звуків лісу, книга з аркушами Всеволода Нестайка «В країні сонячних зайчиків» у обгортці, ребус.
Тип уроку: нестандартний, урок-подарунок, урок-казка, із використанням інтерактивних технологій, інтегрований із літературним читанням.
Хід уроку
І. Організація класу
- Я дуже люблю отримувати подарунки! Але дарувати їх – це справжня насолода! Тож і почнемо з подарунків – компліментів один одному!
Вправа «Комплімент»
(Кожен учень по черзі робить комплімент товаришу по парті).
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Хвилинка каліграфії
Кожну букву, кожне слово
Я писатиму чудово!
Моя ручка чарівна
Пише краще всіх вона!
С с Сс О о Оо Со
Сонячне                          галявина
Сонячний                       промені
Сонячна                         настрій
Сонячні                          сяйво
-         Зєднайте слова у словосполучення й запишіть.
2.     Зоровий диктант
У лісовій школі розпочався урок.
3.     Інсценізація «Урок у лісовій школі»
Звучать пісні пташок, звуки лісу.
Вчитель.  Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Після відгадки виходить Сова)
Сова (Марія). Сірий, ікластий,
Хоче вівцю вкрасти. (Після відгадки виходить Вовчик)
Вовчик (Даніїл). Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто оченята…
Хто це? Спробуй відгадати. (Після відгадки виходить Білочка)
Білочка (Аліна). І маленький, і вухатий,
Сірий, білий, волохатий.
І стрибає, і тікає,
Дуже куций хвостик має. (Після відгадки виходить Зайчик. Усі загадки вивішуються на дошку)
Сова. На попередніх уроках ми вивчали таємниці мови, знайомилися зі словами, які живуть у другому будиночку. А як він називається?
Звірі. (разом) Прикметник.
Сова. Молодці! А що ж це таке – прикметник? Скажи нам, Вовчику!
Вовчик. Я точно знаю, що таке прикметник! Мясо, курочка, кісточка. (Лякає зайчика) Зайчик!
Білочка. Ну що ти, Вовчику! Я – як неперевершений акробат – заявляю такі прикметники: розумна, руденька, пухнастенька, малесенька, турботлива!
Зайчик (Дмитрик). Ні, Білочко! Ти щось плутаєш. Я впевнений, що прикметники зовсім інші. Тікаю! Стрибаю! Ховатися! Вчимося! (Озираючись на Вовчика) Боюся!
Сова. (Хитає головою) Ой-ой-ой! Діти, а ви як гадаєте, хто з учнів Лісової школи уважно слухав і засвоїв тему «Прикметник».
-       Чому? Доведіть свою думку. (Школярі відповідають на питання, пригадують правила про частини мови)
-       Ось ми й пригадали всі правила, паролі до будиночків на Чарівному дереві. Тепер кожний упорається з подарунком від Мудрої Сови. Я дарую вам гру «Пошта для Прикметника». Рознесіть слова-прикметники з загадок у будиночки. Я покажу, як грати в цю гру. Беру слово «круглі» – які? – несу в будиночок «Прикметник».
-       Погляньте, що стало з загадками. Прочитайте. Чи змогли б ми відгадати всі загадки без допомоги прикметників?
Забігає Лисиччук із книгою в подарунковій обгортці. Обгортка погризена.
Лисиччук (Владик).  (Плачучи) Доброго дня! Вибачте!
Сова. Добридень, Лисе! Що сталося, чому плачеш?
Лис. Як же мені не плакати!? Матуся подарунок мені приготувала, а миші погризли! Тепер не знаю, що мені робити?
Вчитель. Друзі завжди допоможуть! Правда ж, діти? На обгортці – загадка:
«Як_й  з_йч_к  н_  б_їтьс_   н_  в_вк_,  н_  л_ск_?»
-         Спробуйте прочитати?
-         Відгадайте. (Якщо відгадати діти не можуть, використовую ребус)

                                                                   
 - Хто з вас здогадався, яку книгу подарувала мама Лисиччукові, хто її автор? Так, це казка Всеволода Нестайка «В країні сонячних зайчиків». Але щоб відновити деякі сторінки, потрібно багато часу. Тому обєднаємося в команди! Для цього тваринки виберуть собі однодумців.
(Сова, Вовчик, Білочка, Зайчик, Лисиччук набирають собі групу. Коли в класі, залишається 4-5 учнів, я пропоную їм самим обрати команду. Таким чином, утворюються команди по 5 школярів у кожній. Сідають за столи по групах, отримують аркуші з завданням)
Вчитель. Допоможемо Лисиччуку прочитати  уривки казочки. (Школярі читають тексти). Подобається? Тоді давайте вставимо прикметники, які мишки вигризли.
Робота в групах.
ГРУПА СОВИ. Хлопчикові здалося, що він потрапив у ………………      ………………. квітник. Ніколи в житті він не бачив такої сили-силенної квітів одразу і таких …………..  . Та деінде це було й немож­ливо. Навіть у …………… оранжереї …………………..      ……………………. саду. Тому що поряд з перши­ми  ………………  квітами весни — пролісками — тут росли  ……….    ………….  айстри та хризантеми, що цвітуть аж до самих морозів.
Слова для довідки: величезний, незвичайний, різних, найбільшій, найкращого, ботанічного, тендітними, пізні, осінні.

Хлопчикові здалося, що він потрапив у величезний незвичайний квітник. Ніколи в житті він не бачив такої сили-силенної квітів одразу і таких різних. Та деінде це було й немож­ливо. Навіть у найбільшій оранжереї найкращого ботанічного саду. Тому що поряд з перши­ми тендітними квітами весни — пролісками — тут росли пізні осінні айстри та хризантеми, що цвітуть аж до самих морозів.
ГРУПА ВОВЧИКА.
Всі квіти, які тільки є в природі, квітували тут одночасно. Стрункі …………. іриси й …………..  матіола, що розгортає свої пелюстки й починає пахнути лише в темряві.  …………….   нарциси та …………. чорнобривці.  ……………   …………… канни і …………..  ………….  примула.  …………..   …………….  незабудка мружила свої  ……….. оченята поряд  з …………… едельвейсом, що живе високо в горах у захмар’ї і не боїться ні вітру, ні холоду.
Слова для довідки: гордовиті,  сором’язлива,  самозакохані, скромні,  розкішні, ясночервоні, непомітна,  кімнатна,  тендітна, болотяна, голубі, мужнім .

Всі квіти, які тільки є в природі, квітували тут одночасно. Стрункі гордовиті іриси й сором'язлива матіола, що розгортає свої пелюстки й починає пахнути лише в темряві. Самозакохані нарциси та скромні чорнобривці. Розкішні ясночервоні канни і непомітна кімнатна примула. Тендітна болотяна незабудка мружила свої голубі оченята поряд з мужнім едельвейсом, що живе високо в горах у захмар’ї  і не боїться ні вітру, ні холоду.
ГРУПА БІЛОЧКИ.
…………. братки виглядали з-за ………. півоній, а ………. ротики кумедно відкопилювали ……….. губи. І тихенько здригалися ……….. дзвоники конвалій... На перший погляд здавалося, що квіти ростуть тут безладно, як у лісі або в полі. Та коли Веснянка придивився, то побачив, що, переплітаючись між собою, квіти утворюють надзвичайно ………… будиночки — з вікнами, з дверима, з …………….. ґаночками та верандами. Саме в цих …………  хатинках і жили ………..  зайчики.

Слова для довідки: барвисті, пишних, садові, рожеві, сріблисті, химерні, красивими, квіткових, сонячні.

Барвисті братки виглядали з-за пишних півоній, а садові ротики кумедно відкопилювали рожеві губи. І тихенько здригалися сріблисті дзвоники конвалій... На перший погляд здавалося, що квіти ростуть тут безладно, як у лісі або в полі. Та коли Веснянка придивився, то побачив, що, переплітаючись між собою, квіти утворюють надзвичайно химерні будиночки — з вікнами, з дверима, з красивими ґаночками та верандами. Саме в цих квіткових хатинках і жили сонячні зайчики.

ГРУПА ЗАЙЧИКА.
Вся долина була вкрита ………….. квітами, схожими на тюль­пани, — тільки на пелюстках ……………  ………….  ворсинки. Ти, звичайно, знаєш ці квіти — одні з перших квітів весни. На землі вони так і називаються — сон. Але тобі й невтямки, що в цих квітах живуть ………….. сни. В кожній квітці — сон. Коли сон відлітає з квітки, щоб комусь на­снитися, квітка згортає пелюстки і схиляє голівку. Вночі Долина  …………… Сновидінь …………, …………. — всі сни розлітаються по землі. Лише де-не-де ……….. квіти стоять з ……………  пелюстками.

Слова для довідки: ліловими, ніжні, бархатисті, щасливі, Щасливих, порожня, безсонна, лілові, розкритими.

Вся долина була вкрита ліловими квітами, схожими на тюль­пани, — тільки на пелюстках ніжні бархатисті ворсинки. Ти, звичайно, знаєш ці квіти — одні з перших квітів весни. На землі вони так і називаються — сон. Але тобі й невтямки, що в цих квітах живуть щасливі сни. В кожній квітці — сон. Коли сон відлітає з квітки, щоб комусь на­снитися, квітка згортає пелюстки і схиляє голівку. Вночі Долина Щасливих Сновидінь порож­ня, безсонна — всі сни розлітаються по землі. Лише де-не-де лілові квіти стоять з розкритими пелюстками.

ГРУПА ЛИСИЧЧУКА.
Виявляється, що кульбабка — …………… квітка ……………  зайчиків.Ти, мабуть, помітив,як вона схожа на сонце, — …………, …………….., і пелюстки розходяться на всі боки, наче промені. В один з ……………….. днів, рано-вранці, всі …………… зайчики, які тільки є на світі, збігаються на зем­лю. І якби люди були спроможні бачити ………….., вони б побачили, як своїми лапками ………….. зайчики розкривають ……. бутони кульбабок, і тоді вмить серед …………. моря трав спалахує безліч ……….   ………….. сонць. То зацвітають кульбабки

Слова для довідки: улюблена, сонячних, кругла, сліпучо-жовта, весняних, сонячні, чарівне, сонячні, тугі, зеленого, маленьких, жовтих.

Виявляється, що кульбабка—улюблена квітка сонячнихзайчиків.Ти, мабуть, помітив,як вона схожа на сонце, — кругла, сліпучо-жовта, і пелюстки розходяться на всі боки, наче промені. В один з весняних днів, рано-вранці, всі сонячні зайчики, які тільки є на світі, збігаються на зем­лю. І якби люди були спроможні бачити чарівне, вони б побачили, як своїми лапками сонячні зайчики розкривають тугі бутони кульбабок, і тоді вмить серед зеленого моря трав спалахує безліч маленьких жовтих сонць. То зацвітають кульбабки

Презентація виконаних завдань.
Висновок про роль прикметників у текстах.
Фізкультхвилинка «Сонечко»
Лисиччук. Я дуже вдячний вам усім. Хочу кожному подарувати квіточку. (Дарує квіти-ілюстраці ї: айстра, барвінок, волошка, гвоздика, дзвоники, едельвейс, євшан, жоржини, ірис, конвалія, лілея, мак, нарцис, півонія, ромашка, сон, троянда, фіалка, хризантема, чорнобривці )
Вчитель. Це квіти – не прості, а чарівні. З вашою допомогою вони можуть перетворитися на диво-подарунок. Але для цього ви повинні всі стати поетами. Напишіть сенкан до своєї квітки.
Почнемо звичайно
Сенкан складати,
Квітучу Вкраїну
Нашу прославляти.
Ви до квіточок придивляйтеся,
Роздивитися головне намагайтеся.
Потім треба думку сформулювати
І про квіти віршик написати.
Алгоритм створення сенкану
1. Іменник (тема).
2. Два прикметники (яке воно?)
3. Три дієслова (що воно робить?)
4. Речення-висновок з чотирьох слів.
5. Іменник-синонім до теми, або ж слово асоціація до теми.
Запамятай!
Використання прикметників у переносному значенні збагачують
наше мовлення, роблять його милозвучнішим, виразнішим!
Самостійна творча робота
Презентація-виступ учнів.
Створення дива-книжки.
Підсумок уроку
Вчитель. Діти, а коли ми даруємо квіти найчастіше? На день народження. То давайте подаруємо ці квіти-вірші Наталії Анатоліївні, бо в неї якраз сьогодні день народження.
-         А який подарунок-слово ви отримаєте після цього уроку, ми зараз дізнаємося. Виберіть собі сонячний промінчик, допишіть до прикметника закінчення і прочитайте речення, яке вийшло.
*    Я – розумн…
*    Я – ввічлив…
*    Я – добр…
*    Я – чуйн…
*    Я – вдячн…
*    Я – кмітлив…
*    Я – гарн…
*    Я – відповідальн…
*    Я – талановит…
*    Я – артистичн…
*    Я – обдарован…
*    Я – наполеглив…
*    Я – старанн…
*    Я – культурн…
*    Я – чемн…
*    Я – товариськ…
*    Я – весел…
*    Я – красив…
*    Я – спортивн…
*    Я – працьовит…
*    Я – чесн…
*    Я – милосердн…
*    Я – доброзичлив…
*    Я – впевнен…

*    Я – щаслив… 

Немає коментарів:

Дописати коментар